1. Anasayfa
 2. Başlarken

Kuşlar Neden Tüylerini Yolar?

Kuşlar Neden Tüylerini Yolar?
0
Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

Kuşlar birkaç nedenden dolayı tüylerini yolarlar. Vahşi doğada, üreme mevsimi boyunca yuvalarını hizalamak için koparılmış tüyler kullanırlar. Pek çok kuş tüyü , kuş normal temizleme ve tımar rutinini gerçekleştirirken ortaya çıkar.

Tüy Toplama Problemi Davranışı

Esaret altında, yolma kuş, veterinerlik veya çevre sorunlarının bir işareti olabilir. Tüy yolma olarak da bilinir. Papağanınızın tüylerini çiğnediğini veya kendi derisine zarar verecek kadar ileri gittiğini fark edebilirsiniz. Papağanlar ayrıca diğer kuş arkadaşlarının tüylerini de toplayabilirler. Genellikle gaga ile ulaşılması en kolay olan göğüs ve boyundaki tüylerin zarar gördüğünü göreceksiniz.

Kuşunuzun tüylerini yolduğundan şüpheleniyorsanız, en iyi tavsiye kuşunuzu mümkün olan en kısa sürede bir veterinere götürmektir. Veteriner kuşunuzun psittasine gaga ve tüy hastalığı (PBFD) veya diğer tıbbi problemlerden arınmış olduğunu belirlerse , o zaman kuşunuzun tüy yolması büyük olasılıkla çevresel bir sorundan kaynaklanmaktadır.

nedenler

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

Stresli kuşlar, kendilerini sakinleştirmenin bir yolu olarak tüylerini yolarlar ve bazen bunu can sıkıntısından veya etkileşim eksikliğinden yaparlar. Diyet, toksik maruziyetler ve enfeksiyonlar nedeniyle tıbbi nedenler olabilir. Veteriner hekiminiz, fiziksel muayene ve laboratuvar testleri yapmanın yanı sıra, sorunun kökenine inmeye çalışmak için sorular sorabilir.

Kuşun davranışının çevresel bir nedeni olup olmadığını belirlemek için kendinize şu soruları sorun:

 • Kuş sağlıklı bir diyet yiyor mu? Beslenme eksikliği, bir kuşu tüy yolma ve diğer kendini yaralama noktasına kadar strese sokabilir. Kuşunuzun diyetinin muhteşem olmadığını fark ederseniz, günlük olarak biraz taze meyve ve sebze ekleyerek biraz karıştırmayı deneyin. Kuşunuza sadece tohum yemi veriyorsanız, beslenme açısından eksik olabilir.
 • Kuş kafesi temiz ve rahat mı? Kuşlar, doğası gereği hijyenik hayvanlardır ve kirli, dağınık bir kafes, fiziksel sağlıkları kadar zihinsel sağlıkları için de zararlıdır. Daha iyi temizlik gerekip gerekmediğini görmek için kuş kafesine bakın.
 • Kuş yeterince dikkat ve zihinsel uyarı alıyor mu? Papağanlar son derece zeki ve sosyal yaratıklardır. Sürü üyeleriyle etkileşime girmek için can atarlar ve bazen kendilerini ihmal edilmiş hissederlerse koparırlar. Evcil hayvanınızla geçirdiğiniz kaliteli zamanı değerlendirin ve kuşunuza yeterli sosyalleşme, etkileşim ve oyun sağladığınızdan emin olun.
 • Kuşunuz yeterince uyuyor mu?  Kuşlar, insanlardan daha fazla uykuya ihtiyaç duyar ve tutarlı bir uyku programını tercih eder. Yeterince dinlenmesini sağlamak için kuşunuzun kendi karanlık, sessiz odasına ihtiyacı olabilir .
 • Evinizde son zamanlarda değişiklikler oldu mu? Bir şey değiştiyse, strese neden olabilir. Bu, bir taşınma, hane halkı üyelerinde veya evcil hayvanlarda bir değişiklik veya farklı bir program içerebilir.

Tedavi

Kuşunuzun bulunduğu ortamın herhangi bir bölgesinin olması gerektiği kadar harika olmadığını fark ederseniz, kuşunuzu daha rahat hale getirmek için hemen harekete geçin. Bir kuş tüylerini yolmaya başladığında, durumun bir süre devam etmesine izin verildiyse onu durdurmak zor olabilir. Veteriner hekiminiz davranış değiştirici ilaçlar sağlayabilir, ancak bunlar en iyi çevresel ve davranışsal faktörlerin iyileştirilmesiyle birleştirildiğinde çalışır. Olabileceğiniz en sevecen ve özenli kuş sahibi olarak evcil hayvanınızın tüylerinin bozulmadığından emin olun.

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir