1. Anasayfa
 2. Başlarken

Vahşi Kedi ve Sokak Kedisi: Fark Nedir?

Vahşi Kedi ve Sokak Kedisi: Fark Nedir?
0
Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

Mahallenizde garip bir kedi gördüyseniz, bunun sokak kedisi mi yoksa vahşi bir kedi mi olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Özellikle iletişiminiz sınırlıysa veya yalnızca bir farklılıktan, ikisi arasındaki farkı nasıl anlarsınız? Vahşi bir kediyle mi yoksa başıboş bir kediyle mi uğraştığınızı açıkça gösteren işaretler var, ancak dikkatli ve anlayışlı olmanız gerekecek.

Vahşi bir kedi ile sokak kedisi arasındaki farkı bilmek önemlidir, çünkü davranış ikisi arasında büyük ölçüde değişebilir. Dışarıya erişimi olan kendi kedi arkadaşınız varsa, vahşi bir kediniz mi yoksa sadece başıboş bir kediniz mi olduğunu anlamak, kedinizi güvenli ve sağlıklı tutmak için önemli bir bilgi parçasıdır.

Kayıp Bir Kedi Bulursanız Ne Yapmalısınız?

Vahşi Kedi ve Sokak Kedisi

İlk önce, sokak kedisine karşı vahşi bir kediyi neyin tanımladığını belirlemek önemlidir. İkisinin ortak bir paydası var, çünkü hiçbir tutarlı insan bakımı olmadan dışarıda yaşıyorlar, ancak önemli bir ayrım var.

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)

Vahşi bir kedi , insanlarla çok az etkileşime girdi veya hiç etkileşime girmedi. Tipik olarak, vahşi kediler vahşi bir çöpte veya sokak kedilerinde doğarlar.

Bir zamanlar sokak kedisi , düzenli olarak etkileşime girdiği insanlarla veya insanlarla birlikte yaşadı. Bir zamanlar bir ev kedisi veya sahibi olan bir açık hava kedisi olabilir. Kedi, kaybolması veya terk edilmesi nedeniyle sahibiyle olan bağlantısını kaybetmiştir ve başıboş olarak kabul edilir.

Hem vahşi hem de sokak kedileri , vahşi hayvanlar değil evcil kediler olarak kabul edilir. Bununla birlikte, vahşi bir kedinin kişiliği ve davranışı, bir sokak kedisinden çok farklı olabilir.

Bir Yabani Kedi ve Sokak Kedisi Nasıl Belirlenir?

Vahşi bir kediyi sokak kedisinden ayırt etmenize yardımcı olabilecek hem fiziksel özellikler hem de davranışsal eğilimler vardır. Mahallenizde yeni bir kedi dolaşıyorsa, bunun bir sokak kedisi mi yoksa vahşi bir kedi mi olduğunu belirlemek için ilk adım olarak aşağıdaki tanımlayıcılara göz atın.

Fiziksel özellikler

Vahşi kedilerin ‘uçlu kulağı’ olabilir, bu da sivri kısmın kırpıldığı anlamına gelir. Bu, bir kedinin sterilize edildiğini belirtmek için rutin tuzak-nötr-dönüş prosedürlerinde yapılır.

Sokak kedileri özellikle sıska ve bakımsız görünebilir. Genellikle deneyimsiz avcılar, yiyecek bulmak için daha zor zamanlar yaşayabilirler. Ek olarak, genellikle vahşi kedi kolonileri tarafından reddedilirler ve sık sık kavgalara karışabilirler.

Yabani kediler ise vahşi yaşam konusunda uzmandır. Açık havada yaşama yetenekleri ve uzman avlanma becerileri sayesinde genellikle sağlıklı görünürler.

Ucu çıkarılmış bir kulak, vahşi bir kedinin açık bir işaretidir MHLRS / Getty Images 

Davranış

Vahşi kediler tipik olarak asla bir insana yaklaşmazlar. Çok dikkatli davranırlar ve ne pahasına olursa olsun temastan kaçınırlar. Vahşi bir kedinin göz teması bile nadirdir.

Sokak kedilerinin insanlara karşı daha açık davranışlar sergiledikleri bilinmektedir, buna göz teması kurmak ve hatta bir insana yaklaşmak dahildir. Bazı durumlarda, bir yabancının bacağına sürtündükleri bilinmektedir. İnsanlar tanıdık bir manzaradır ve sokak kedisi için bilinen bir besin kaynağıdır.

Vahşi kediler , vücutları yere çömelmiş, kuyrukları aşağı ve gözleri hızla çevreyi tararken genellikle gizli modda hareket eder.

Sokak kedilerinin kuyruklarını dik taşıma olasılığı daha yüksektir – kedi vücut dilinde bu, yaklaşılması gereken bir açıklığı gösterir. Ayrıca genellikle daha dik bir duruşta hareket ederler.

Vahşi ve Sokak Kedileriyle Etkileşimde Güvende Olun

Size tanıdık gelmeyen herhangi bir hayvanla uğraşırken sonuç olarak dikkatli olun. Vahşi ya da başıboş bir kediyle uğraşıyor olsanız da durum böyledir.

Kedinin vücut diline karşı dikkatli olun ve hayvanın aşırı stresli ve korkulu, hatta düşmanca hale geldiğine dair ipuçlarına yanıt verin. Evcilleştirilmiş kediler gibi, hem vahşi hem de sokak kedileri korku hissettiklerinde muhtemelen benzer şekillerde tepki verirler. Şunlar için dikkatli olun:

 • Tıslama
 • Daralmış gözler
 • Kulaklar geri tutuldu
 • Dik, kıllı bir kuyruk
 • Sırt boyunca uçta duran saç

Alt çizgi

Yabani kedileri sokak kedilerinden ayıran en önemli faktör, kedinin insana bakış açısıdır. Vahşi kediler, insan sosyalleşmesinden yoksundur ve tüm pratik amaçlar için vahşi olarak kabul edilir. Yetişkin bir vahşi kediyi ev kedisi olarak hayata alıştırmak çok ama çok zordur, ancak vahşi bir kediyi besleyerek ve temel ihtiyaçlarını bu şekilde karşılayarak başarılı olabilirsiniz.

Aynı zamanda, evcilleştirilmiş kediler olarak, vahşi kediler, evcil hayvan olarak tutulan kedilerle pek çok benzerliğe sahiptir. Ancak, yabancı bir kedi ya da sokak kedisi olsun, tanımadığınız bir hayvana yaklaşırken her zaman dikkatli olmalısınız.

Geoit - Reklam Alanı (Yazı Sonu)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir